“Zrozumieć zespół” to trzecia i ostatnia część serii „Psychologia szefa” autorstwa Wojciecha Hamana i Jerzego Guta. Kto sięga po trzecią pozycję z tego cyklu, temu nie trzeba raczej przedstawiać szczegółowo autorów książki. Warto jednak przypomnieć, że Wojciech Haman i Jerzy Gut to prawdziwi profesjonaliści w swojej branży. Od ponad 20 lat prowadzą firmę zajmującą się szkoleniem kadry kierowniczej, a wszystkie książki autorstwa tych panów zawierają same konkrety. Nie inaczej jest w przypadku pozycji „Zrozumieć zespół”.
Każdy lider co jakiś czas spotyka się ze swoim zespołem. Niekiedy zachowania pracowników mogą być zaskakujące. Na przykład podwładni mogą nie wykazywać zainteresowania spotkaniem i przyjmować bierną czy wręcz zamknięta postawę. Inni znowu mogą być nadaktywni, ale ich aktywność nie jest w żaden sposób związana ze spotkaniem — przeszkadzają, ciągle żartują, a nawet atakują szefa. Jeszcze inni nie wnoszą nic od siebie, tylko na wszystko narzekają. Nie każdy lider wie, jak się zachowywać w takich sytuacjach, a często też przypisuje podwładnym złe intencje. Uważa, że jego pracownicy są leniwi, złośliwi, podważają jego autorytet. Autorzy książki zaobserwowali, że w takich sytuacjach lider stosuje zasadę uciekaj albo walcz, co nazywają „odruchem dinozaura”.
Autorzy pokazują, że w większości przypadków liderzy źle interpretują intencje zespołu, co z kolei generuje kolejne problemy. Dzięki książce dowiemy się, jak unikać takich zagrożeń i co tak naprawdę kryje się po trudnymi zachowaniami podwładnych. Tak jak w poprzednich dwóch częściach, tak i tutaj autorzy prezentują konkretne narzędzia i techniki działania, które liderzy mogą wykorzystać w zarządzaniu zespołem. Dzięki zrozumieniu, jak działa mechanizm grupowy, liderzy będą potrafili zbudować postawę odpowiedzialności u podwładnych.
Książka składa się z sześciu części, a każda z nich kolejno opisuje fazy procesu grupowego. Pojęcie „procesu grupowego” nadal jest mało znane, ale zjawisko dotyczy każdego zespołu, który ma formalnego lidera. Każda grupa przechodzi przez takie same fazy, a każda z nich wymaga od lidera odpowiedniego podejścia. Autorzy rozróżniają następujące fazy: zależność, różnicowanie, kryzys odpowiedzialności, atak na lidera, nadzwyczajna moc grupy, realne możliwości grupy. Zrozumienie procesu grupowego przez lidera to lepsze zrozumienie swojego zespołu na każdej fazie rozwoju.
Kto ma za sobą poprzednie pozycje z cyklu „Psychologia szefa”, tego raczej nie będzie trzeba zachęcać do sięgnięcia po ostatnią część z serii. Z książki „Zrozumieć zespół” poznamy wciąż mało znane pojęcie „procesu grupowego”. Jeśli jesteś liderem, nauczysz się identyfikować potrzeby swojego zespołu, a także będziesz wiedział jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami. Dowiesz się, jak sprawić, by zarządzany przez Ciebie zespół był samodzielny i odpowiedzialny.