Decyzja o zmianie pracy nie należy do łatwych, niesie ze sobą wiele stresu związanego ze zmianą środowiska, poznaniem nowych osób oraz nowych obowiązków. Niemniej jednak statystyki pokazują, że decyzja ta jest coraz częściej podejmowana. W ostatnich latach widać wyraźny wzrost liczby osób zmieniających miejsce pracy. Jeżeli Ty również rozważasz zmianę pracy, ale nie jesteś do końca pewien czy to dobra decyzja, ten artykuł jest dla Ciebie!
Liczby nie kłamią
Pierwsza rada mająca na celu pomóc w podjęciu właściwej decyzji będzie z pozoru oczywista, jednak warto ją wspomnieć, ponieważ spora część osób zmieniających pracę, nie bierze tej prostej prawdy pod uwagę. Mianowicie – nie kieruj się emocjami, włącz kontrolowane myślenie. Ludziom zdarza się podejmować decyzję o porzuceniu swojej dotychczasowej pracy w sposób impulsywny, w wyniku nieporozumienia z szefem, kłótni z klientem, bądź też uzyskania niesatysfakcjonującego efektu swoich działań. Jest to poważny błąd. O ile emocjami można kierować się w sprawach sercowych, o tyle w sprawach zawodowych należy dopuścić do głosu nasz rozum. Oczywiście, w pracy ważne jest również to, aby czuć się w niej dobrze, ale nie zapominaj, że jej główną funkcją jest zarabianie pieniędzy. Dlatego wciel się w rolę księgowego nastawionego na chłodną kalkulację i zbadaj sytuację na rynku pracy. Dowiedz się ile średnio zarabia się na Twoim stanowisku w Twoim mieście, poszperaj po portalach z ofertami pracy, przyjrzyj się dokładnie oferowanym zarobkom.
Jeśli Twoje zarobki wypadają przy nich blado, nie oznacza to, że musisz w tym momencie rzucić swoją dotychczasową pracę. Jest to dobra okazja, aby udać się do szefa z prośbą o podwyżkę, zwłaszcza, jeśli zajmujesz swoje stanowisko już jakiś czas.
Jeżeli prośba ta nie zostanie pozytywnie rozpatrzona, będziesz mieć solidne podstawy do podjęcia decyzji o zmianie. Zbyt niskie zarobki są jedną z głównych przyczyn frustracji, dlatego tkwienie w takim układzie Ci nie posłuży.
Szansa na rozwój
Obok zarobków, ważną kwestią jest także szansa na rozwój zawodowy. Należy zebrać informacje na temat tego, czy w naszej obecnej pracy mamy realną szansę na awans. Wiele firm oferuje taką szansę, jednak warto wziąć poprawkę na to, czy taka obietnica jest realna. Warto zrobić research wśród pracowników, którzy pracują dłużej niż Ty. Jeśli firma faktycznie prowadzi wewnętrzne rekrutacje na wyższe stanowiska, a Ty pracujesz w niej już jakiś czas, może warto w niej pozostać? Idąc do nowej pracy, zwykle zaczynamy od zera, i nawet jeżeli mamy realną szansę na awans, jesteśmy od niej dalej niż pracownicy z dłuższym stażem. Jeśli jednak nasza obecna firma nie daje realnej możliwości awansu, a wiemy, że chcielibyśmy kiedyś zajmować wyższe stanowisko z lepszymi zarobkami oraz zależy nam na rozwoju, warto rozejrzeć się za czymś innym.
Blisko… bliżej… najbliżej
Bardzo ważną kwestią w wyborze pracy, jest także miejsce, w którym będziemy ją wykonywać. Dla wielu z nas dojazdy do pracy to codzienność, która zabiera nam nie tylko pieniądze, ale także cenny czas. Czasami większe zarobki kuszą nas, aby podjąć pracę na drugim końcu miasta, jednak warto w takiej sytuacji skupić się na kosztach codziennych dojazdów, a także czasie, jaki musimy na nie poświęcić. Jeżeli do pracy dojeżdżamy godzinę w jedną stronę, daje nam to około 40 godzin w miesiącu!
Coś tu nie gra
Jeżeli sporządziłeś listę plusów i minusów, wziąłeś pod uwagę zarobki, możliwość rozwoju oraz lokalizację i pozornie w Twojej pracy nie jest źle, ale to Cię kompletnie nie przekonało do podjęcia decyzji o pozostaniu – wtedy nie ma wyjścia i musisz w pewnym stopniu zdać się na przeczucie. Nie ma nic gorszego niż działanie wbrew sobie, dlatego jeżeli nie masz już nadziei na poprawę poziomu swojej satysfakcji z pracy – zmień ją. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby nie żałować swojej decyzji – jeśli jest ona przemyślana, to nie ma o co się obawiać. Powodzenia!