Zapewne niejeden człowiek miewa takie chwile, kiedy brak mu celu i ciężko odnaleźć sens życia. Codzienność, rutyna i nadmiar obowiązków mogą przytłaczać. Ale to wszystko wydaje się niczym, kiedy mówimy o ludziach, którym przyszło żyć w obozach koncentracyjnych. Czy będąc w takim miejscu można mieć jakąkolwiek nadzieję? Czy można odnaleźć sens życia?
Viktor Frankl był austriackim psychiatrą i psychoterapeutą. Jest twórcą metody psychoterapeutycznej – logoterapii — która umożliwia pacjentom poznanie i akceptację siebie. Dzięki logoterapii pacjenci zaczną postrzegać siebie jako część całości, element, który należy do całego świata. Jego podejście nazywa się trzecią szkołą wiedeńską. Pierwszą szkołą wiedeńską jest koncepcja Zygmunta Freuda a drugą szkołą wiedeńską koncepcja Alfreda Adlera. Viktor Frankl podczas II wojny światowej przez 5 lat był więźniem 3 obozów koncentracyjnych: Theresienstadt, Auschwitz i Dachau. Przetrwanie długich miesięcy w kolejnym obozie wymagało wręcz nadludzkiego wysiłku. Obozowe doświadczenia miały wpływ na opracowaną przez Frankla metodę terapeutyczną.
„Człowiek w poszukiwaniu sensu” to pierwsza książka autora napisana i wydana tuż po II wojnie światowej w 1946 roku. Składa się z dwóch części. Część pierwsza jest bardzo osobista. Autor opisuje w niej swoje przeżycia, kiedy przebywał w trzech obozach koncentracyjnych. W części drugiej autor opisuje metodę psychoterapeutyczną, którą opracował na podstawie własnych doświadczeń podczas pobytu w obozach.
Według Viktora Frankla najważniejszą kwestią w życiu człowieka jest poszukiwanie celu i sensu. Bez tego żaden człowiek nie może być w pełni szczęśliwy. Odnalezienie sensu w życiu działa uzdrawiająco na ludzką psychikę. Można to osiągnąć w każdej sytuacji, bez względu na to, gdzie i kiedy się żyje, na jakim poziomie i niezależnie od skali cierpienia. Według autora życie jest czymś więcej, niż tylko tym, co dostrzegamy. Dzięki takiemu podejściu nawet w największym cierpieniu jesteśmy w stanie dostrzec sens i się nie załamać. Żaden człowiek nie uniknie cierpienia. Jedni doświadczają go więcej, inni mniej, ale każdego z nas to dotyczy. Nie zmienimy tego, ale możemy zmienić sposób postrzegania świata.
Dla wielu z nas postawa Viktora Frankla wydaje się wręcz zaskakująca. Jak można mieć nadzieję i zachować pogodę ducha, będąc w tak okrutnym miejscu, w miejscu, które nie powinno w ogóle istnieć. Na szczęście, miejmy nadzieję, nigdy nie znajdziemy się w podobnej sytuacji. Z doświadczeń Viktora Frankla możemy się wiele nauczyć. Skoro w takim miejscu, jak obóz koncentracyjny, można mieć nadzieję i nadal widzieć w życiu sens, to w każdej innej trudnej sytuacji, jaka nas spotka, my także sobie poradzimy.
Problemy egzystencjonalne, poczucie braku sensu życia dotykają coraz większej liczby osób. Jest to spore wyzwanie dla psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów. „Człowiek w poszukiwaniu sensu” to książka dla każdego, kto miewa chwile zwątpienia.